Periodotologia

Periodotologia

To dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających i umocowujących ząb w kości. Ich główną przyczyną jest infekcja bakteryjna wywołana zalęgająca płytką bakteryjną na zębach. Początkowe objawy choroby przyzębia takie jak zaczerwienienie i krwawienie dziąseł nie leczone z czasem mogą doprowadzić do odsłaniania szyjek zębów, korzeni, przechylania się zębów, powstawania szpar, zaniku kości i rozchwiania kończącego się utratą zębów. Istniejącym patologicznym kieszeniom towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust. Proces chorobowy może dotyczyć pojedynczego zęba lub wszystkich zębów.

Istnieje powszechne przekonanie, że choroba przyzębia jest nieuleczalna. Jest to mylne przeświadczenie i bardzo szkodliwe, gdyż nie leczone schorzenie może powodować powikłania ogólnoustrojowe (choroby serca, zapalenia stawów, udary mózgu) i pogarszać przebieg wielu chorób, np. cukrzycy.

Podstawowym i najskuteczniejszym sposobem leczenia parodontozy jest usuwanie jej przyczyny, czyli kamienia nazębnego i właściwy instruktaż higieny jamy ustnej. W zaawansowanych stadiach choroby konieczne jest leczenie chirurgiczne i farmakologiczne.

Zapewniamy kompleksowe leczenie i wykonujemy:

  • profesjonalny instruktaż higieny
  • oczyszczanie z kamienia i osadu
  • szynowanie zębów rozchwianych
  • kiretaż zamknięty, kiretaż otwarty (kiretaż to wykonywany w znieczuleniu miejscowym zabieg prowadzący do oczyszczenia patologicznych kieszonek i ich spłycenia)
  • poprawę estetyki przyzębia (pokrycie recesji dziąseł)
  • sterowaną regenerację tkanek przyzębia
2018-08-07T10:39:11+02:00